Jdi na obsah Jdi na menu
 


New York Stock Exchange

New York Stock Exchange (zkráceně NYSE), je americká burza sídlící v New Yorku. Tato burza je považována za největší, nejlikvidnější a nejznámější burzu cenných papírů. Obchod na ní je uskutečňován prezenčním systémem s podporou počítačů.

Historie

NYSE vznikla v New Yorku roku 1792, podpisem dohody o obchodu s cennými papíry (Buttonwoodská dohoda). Tuto první dohodu podepsalo 24 brokerů. Nynější název vznikl roku 1863.

Organizace

Členem této burzy se může stát pouze fyzická osoba. Počet členů je 1 366, členství je možno odkoupit nebo pronajmout. Samotná správa burzy pak funguje obdobně jako akciová společnost, členové volí nejvyšší orgán burzy, kterým je tzv. Rada ředitelů.

Kontrola obchodů na této burze je velmi problematická, proto se vytvořil čtyřstupňový systém kontroly, jehož nejvyšším orgánem je kongres Spojených států. Obchodování jednotlivých titulů je pod kontrolou tzv. burzovního specialisty, ten musí udržovat likviditu, tedy nakupovat a prodávat neuspokojené příkazy. Mimo něj jsou zde makléři, kteří velké obchody dohadují pomocí open outcry se specialistou.

Reprezentativním indexem je Dow Jones Industrial Average (DJIA).

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář