Jdi na obsah Jdi na menu
 


Albany (New York)


ObrazekAlbany je město v USA, hlavní město státu New York a okresu Albany County. V roce 2006 mělo 93 963 obyvatel, jeho rozloha je 56,6 km². Leží 219 km severně od New Yorku.

Albany je čtvrtým nejstarším městem USA (za Santa Fe, St. Augustine a Hamptonem).

Historie

Oblast, ve které Albany leží, byla původními obyvateli označována jako „Penpotawotnot“. Evropany (Nizozemci) bylo místo osídleno v roce 1614, kdy bylo založeno sídlo Fort Nassau, které sloužilo jako obchodní stanoviště pro obchod s kožešinami; bylo však po 4 letech opuštěno. V roce 1624 bylo založeno nové sídlo Fort Oranje, které se stalo prvním stálým sídlem kolonie Nové Holandsko. Nedaleko něho pak bylo v roce 1654 založeno další sídlo, Beverwyck.

V roce 1664 bylo Nové Holandsko dobyto Velkou Británií a na počest vévody z Yorku a Albany (pozdější Jakub II. Stuart) byl Beverwyck přejmenován na Albany (Nieuw Amsterdam byl zároveň přejmenován na New York).

V roce 1797 se Albany stalo hlavním městem státu New York (nahradilo původní hlavní město Kingston, které bylo zničeno ve válce za nezávislost).

V roce 1825 bylo město napojeno na Erijský kanál, což velmi přispělo k jeho rozvoji. V roce 1831 byla do Albany zavedena železnice.Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář