Jdi na obsah Jdi na menu
 


Central Park


ObrazekCentral Park je velký veřejný městský park obdélníkového tvaru (rozměry 4 km × 800 m) s rozlohou 3,41 km² v městské části Manhattan ve městě New York v USA. Byl otevřen v roce 1859.

Ročně jej navštíví okolo 25 milionů návštěvníků a je to největší městský park ve Spojených státech a patří i mezi nejznámější městské parky na světě, jelikož se objevil v různých filmech a televizních programech. Provozuje ho soukromá nezisková organizace.

Poloha

Ze severu je ohraničován ulicí West 110th Street, ze západu Central Park West, na jihu 59th Street a z východu Fifth Avenue. Někdy se okrajové ulice parku označují i Central Park North, Central Park West a Central Park South. Fifth Avenue si svůj název zachovává.

Popis

Park navrhli Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux, přičemž oba nejprve založili brooklynský Prospect Park. Od roku 1963 patří mezi národní historické památky. I přesto, že většina parku vypadá přírodně, je vytvořen uměle a obsahuje několik umělých jezer, chodníky, dva stadiony na bruslení, útočiště pro divokou zvěř a travnaté plochy používané na různé sportovní akce, tak i dětská hřiště. Park je populární oázou pro migrující ptáky a také pro jejich pozorovatele. Desetikilometrovou cestu okolo parku využívají běžci, cyklisté a bruslaři, především přes víkendy po 19. hodině, kdy je zastavena automobilová doprava.Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

davied

(David, 16. 5. 2008 19:00)

jo znám letiště longin v New Yorku jo to je ono pomoc tobě to píšu

pomoc

(Kačka, 16. 12. 2007 11:19)

ahoj jmenuju se katka a chci se zeptat jestli mi můžeš něco více zjisti o letišti a pracovních podmínkách v new yorku..budu se tam stěhovat..budu lětuška..chci tam bydlet..je to můj životní sen..díky moc...a napiš mi na email BLOODRAVEN.111@seznam.cz ahoj děkuji moc papa